Captain Fantastic
– recenzja filmu


Captain Fantastic kadr z filmuJuż jakiś czas temu obejrzałam pewien film – Captain Fantastic. Trochę się ociągałam z recenzją, bo brakuje mi słów na opisanie wspaniałości tego filmu. Ale film jest tak genialny, że postanowiłam przemóc się do napisania o nim kilku słów, jeśli po tym, choć jedna osoba ma go obejrzeć.

Wpis nie zawiera spoilerów.

Captain Fantastic – opis

Na początku filmu poznajemy rodzinę – ojca i szóstkę dzieci. Film zaczyna się sceną polowania. Nie jest to jednak żadna niedzielna wycieczka do lasu. Cała rodzina żyje po swojemu, w tzw. dziczy. Dzieciaki uczą się w domu. Polowania też. Czytają filozofów, zamiast grać na Xboxie. I żyje im się bardzo szczęśliwie. Pewnego dnia dostają ważną wiadomość, tutaj nie będę spoilerować. Konsekwencja tej wiadomości jest konieczność wybrania się do miasta i spotkania nie tylko z dawno niewidzianymi kuzynami i dziadkami, ale też z cywilizacją.

Captain Fantastic – aktorzy

Ten film to przede wszystkim genialne aktorstwo. Zacznijmy od roli dzieci. Dziecięcy aktorzy wyszli bardzo wiarygodnie, co nie zdarza się tak często. Zarówno maluchy, jak i nastolatkowie zagrali bardzo przekonująco.

Wisienka na torcie jest rola taty. Zagrał go nie kto inny jak Viggo Mortensen. Ja o tym zupełnie nie wiedziałam. Aktor z brodą wygląda jak nie on i przez pół filmu zastanawiałam się czy to może być Viggo Mortensen, czy jednak ktoś inny. Ale świetna gra aktorska mnie przekonała. To nie mógłbyś ktoś inny!

Captain Fantastic – zdjęcia

Tym, co szczególnie urzekło mnie w tym filmie są zdjęcia. Bardzo piękne ujęcia. To dzięki nim zakochałam się w tym filmie już od pierwszej sceny. Była to scena polowania, w której uchwycono pełno detali pozwalających poczuć jakbyśmy byli na miejscu i bardzo, bardzo blisko. Ogólnie sposób filmowania przypadł mi do gustu. Jasne kadry, nasycone kolory, dużo detali.

Captain Fantastic – humor

Captain Fantastic to przedstawiciel najczęściej przeze mnie ostatnio oglądanego gatunku – komediodramatu. To udany wybór konwencji. Spodobało mi się to, że chociaż film mówi o bardzo trudnych sprawach: pożegnaniu, niezależności, pogodzeniu się ze stratą, życiu po swojemu, dojrzewaniu do zmian, to mówi to z taka lekkością, że nie byłam przytłoczona ciężarem tych tematów. Czy film byłby lepszy, gdyby był po prostu komedią? Nie, straciłby bardzo wiele ze swojego sensu i nie byłby już taki idealny. Czy lepiej sprawdziłby się jako czysty dramat? Również wątpię, wtedy z kolei film byłby za ciężki i nie do strawienia. Poruszane w nim tematy to naprawdę ciężki kaliber.

Captain Fantastic – o czym to jest

Tak jak napisałam przed chwilą, film porusza bardzo wiele różnych ważnych, ciężkich tematów. Nie są one jednak tylko zarysowane, ale poświęca się im dużo miejsca i daje widzowi szansę, na wyrobienie sobie własnego zdania. Od początku mamy do czynienia z rodziną żyjącą nieszablonowo, ale film nie podaje nam łatwej oceny na tacy. W czasie seansu mamy szansę na dokonanie własnej oceny, wyrobienie sobie własnej opinii. To mi się bardzo spodobało. Twórcy filmu Captain Fantastic dają nam, widzom, przestrzeń do pomyślenia.

Captain Fantastic – Choroba Afektywna Dwubiegunowa

Nie jest to główny wątek, ale chciałabym zaznaczyć, że w filmie pojawia się postać chorująca na Chorobę Afektywną Dwubiegunową. Całkiem mądrze zostało to pokazane. Ciekawe są reakcje ludzi wokół na ChAD i ich komentarze. Te komentarze nie są jakieś filmowe – oderwane od rzeczywistości. Są bardzo życiowe.

Captain Fantastic – co jest takiego wyjątkowego w tym filmie


Najkrócej mówiąc film jest uroczy, zabawny i mądry. Porusza wiele ważnych tematów i robi to w niezwykły sposób. Jest idealny dla każdego.

You may also like